Genel Bilgiler

Sorularla Karaciğer Yağlanması

karaciğer yağlanması
Yazar admin

karaciğer yağlanmasıYağlı karaciğer hastalığı kalıtsal mıdır? Bir hasta yüksek tansiyon ve osteoartrit için verilen ilaçlardan kaynaklanan kiloyu, diğer sağlık koşulları arasında nasıl kontrol eder?

Yağlı karaciğer hastalığı genetik olabiliyor, ancak genin hangi genin içinde olduğunu bilmiyoruz. Kilo almaya gelince, doktorunuza kilo almaya neden olmayacak alternatif bir ilaç olup olmadığını sormalısınız. Aksi takdirde, bir beslenme uzmanıyla randevu almanız gerekir.

Belirtiler veya testler yağlı karaciğer hastalığını gösterebilir mi?

Karaciğer yağlanması rutin taramayla teşhis edilir. Bununla birlikte, birçok hastada hiç belirti yoktur.

Yağlı bir karaciğerin belirtileri nelerdir?

Yalnızca yağlı karaciğer hastalığına atfedilen spesifik bir belirti yoktur.

Yağlı karaciğer hastalığı tam olarak nedir?

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı yetişkin nüfusun yüzde 30’unu etkiliyor. Normal karaciğerde yüzde 5 yağ vardır ancak sağlıksız bir diyet ve şeker hastalığı ve obezite varlığında, yağ miktarı birden çok yolun kombinasyonu nedeniyle artar.

Farklı yağlı karaciğer hastalığı türleri var mı?

Evet, farklı türleri var. İki ana tip mevcuttur. En yaygın olanı insülin direnci ve metabolik sendrom ile ilişkilidir, ancak ikincil yağlı karaciğer olarak adlandırılan ve ilaca, birçok konjenital hastalıklara ve cerrahiye neden olabilen birçok form vardır.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığımI (NAFLD) ve karaciğer büyümesini izlemek için düzenli olarak hepatoloğa görünmeli miyim?

Başlangıçta hepatoloğa görünmelisin. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, hastalar genellikle her altı ayda bir muayene edilir.

Ben on yıl önce NAFLD teşhisi konmuş 61 yaşındaki bir kadınım. Birkaç ay öncesine kadar iyiydim. Karaciğer enzimlerim 100’den 125’e çıktı. Bu neyle ilgili? Normalde Alkol alımına dikkat ediyorum, ancak hafta sonları şarap içiyorum.

Dengeli bir diyetle egzersiz önemlidir. Karaciğer testlerinizi yıl boyunca takip etmek için bir hepatologla bağlantı kurmanızı tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap