Genel Bilgiler

Obeziteye Bağlı Karaciğer Yağlanması

obeziteyle ilişkili karaciğer yağlanması
Yazar admin

obeziteyle ilişkili karaciğer yağlanmasıHepatit C ve diğer kronik karaciğer koşullarıyla mücadelede büyük kazançlara rağmen, halk sağlığı görevlileri, şu anda obezite kriziyle sıkı sıkıya bağlantılı olan karaciğer hastalığının yaygınlaştığı bir salgınla karşı karşıya.

Son yirmi yılda, alkolsüz yağlı karaciğer olarak bilinen hastalığın yaygınlığı gençler ve ergenlerde iki katına çıkmış ve erişkinlerde de benzer bir oranda tırmanmış durumda. Federal araştırmalara ve teşhis testlerine dayanan araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocukların yaklaşık yüzde 10’unda ve yetişkinlerin en az yüzde 20’sinde ortaya çıktığını ve diğer kronik karaciğer durumlarının oranının azaldığını ortaya koydu.

Hastalığı tedavi etmek için onaylanmış herhangi bir ilaç yok ve bu durum ülke genelinde karaciğer naklinin önde gelen bir nedeni haline geliyor.

Doktorlar, karaciğerin yağla şişmesine neden olan hastalığın özellikle çarpıcı olduğunu söylüyor çünkü durum ağır alkol tüketenlerde görülen karaciğer hasarıyla hemen hemen aynı. Ancak bu durumda hasar alkol ile değil kötü beslenme ve fazla kilo ile meydana geliyor.

Çoğu hastada belirgin bir belirti olmaksızın hastalığın daha az ağır şekli vardır. Ancak alkolsüz yağlı karaciğere sahip olmak, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet geliştirmek için güçlü bir risk faktörüdür. Ve hastaların yüzde 10 ila 20’sinde, karaciğere sızan yağ, iltihabı ve yavaş yavaş organı kapatabilen, siroz, karaciğer kanseri ve nihayetinde karaciğer yetmezliği evresini oluşturan yara izine yol açıyor. Araştırmalar, Amerikalı erişkinlerin yüzde 2-3’ü veya en az beş milyon kişinin alkolik olmayan steatohepatit olarak bilinen bu hastalığın ilerleyici formuna ya da NASH’e sahip olduğunu gösteriyor.

Pittsburgh Tıp Merkezi Üniversitesi Karaciğer Hastalıkları Merkezi’nden Dr. Shahid M. Malik, “Bu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki karaciğer hastalığının yüzü” dedi. “Ülkedeki herhangi bir karaciğer nakli merkezindeyseniz bunun büyük bir sorun olduğuna şüphe yoktur.”

Yirmi yıl önce NASH o kadar seyrekti ki bunun için tıbbi bir isim yoktu. Birçok doktor karaciğerde biriken yağın oldukça zararsız olduğunu düşünüyordu. Ancak bugün, NASH, karaciğer kliniklerinde ve karaciğer naklinin en hızlı yükselen nedeni üzerinde artan bir yük.

Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırma, hepatit C, alkollü karaciğer hastalığı ve diğer koşulların sabit kalmasına rağmen, NASH yüzünden ülke genelinde gerçekleştirilen tüm nakillerin yüzdesinin 2009’da yüzde 1’e yükseldiğini ortaya koydu. NASH’nin, kısmen hepatit C’yi etkili bir şekilde iyileştirebilen yeni ilaçlar nedeniyle, aynı zamanda yağlı karaciğer hastalığının hızlı büyümesi nedeniyle, 2020’de karaciğer nakillerinin başlıca sebebi olarak hepatit C’yi geçmesi öngörülüyor.

Yağlı karaciğer tüm ırkta ve etnik kökendeki insanları vuruyor. Ancak, özellikle yağlı bir trigliserit üretmek ve depolamak için karaciğer süren PNPLA3 olarak bilinen bir gen türevi taşıdıkları için İspanyollar arasında yaygınlık kazanmaktadır. Latin Amerika kökenli Amerikalılarda, Afrika kökenli Amerikalılara ve İspanyol olmayan beyazlara kıyasla bu varyant en az iki kat daha yaygın.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap