Uzman Tavsiyeleri

Obezite ve Karaciğer Yağlanması Arasındaki İlişki

obeziteye bağlı karaciğer yağlanması
Yazar admin

obeziteye bağlı karaciğer yağlanmasıObezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obstrüktif uyku apnesi gibi birtakım diğer kronik hastalıklara yol açabilir veya bunları daha da kötüleştirebilir. Yağlı karaciğer hastalığı, obezite ile ilişkili olan başka bir ciddi hastalıktır.

Yağlı Karaciğer Hastalığı Nedir?

Yağlı karaciğer hastalığı, aynı zamanda alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olarak da bilinir, yağın karaciğerde biriktiği karaciğer hastalığının bir şeklidir. Tam tıbbı ismin de belirttiğine göre, karaciğerdeki bu yağ birikimi çok fazla alkol içmekten kaynaklanıyor olsa da, NAFLD özellikle az ya da hiç alkol tüketmeyenlerde de görülen hastalığın şeklini ifade eder.

Bazı insanlarda karaciğerde oluşan yağ iltihaplanmaya ve yara izine neden olur ve siroza neden olabilir. Bu yaralar, zamanla şiddetli hale gelebilir ki karaciğer artık yeterince işlev görmemekte ve karaciğer yetmezliği teşhisine yol açmaktadır.

Yağlı Karaciğer Hastalığına Neler Gelir?

Yağsız karaciğer hastalığının alkolsüz biçimine neyin neden olduğu henüz netleşmediği halde çeşitli tespitler yapılmıştır. Örneğin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı geliştiren insanların çoğunun obez olduğu ve / veya tip 2 diyabet veya insülin direncine sahip olduğu gözlemlendi.

Kanadalı Karaciğer Vakfı’na göre, obez olan bireylerin yüzde 75’inin yağlı karaciğer geliştirme riski altında olduğu ve obez bireylerin yüzde 23’ünün iltihaplı yağlı karaciğer gelişme riski altında olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlı karaciğer hastalığına bağlı diğer durumlar, paradoksal olarak açlık ve protein malnütrisyonu ve hızlı kilo kaybı gibi beslenme nedenlerini içerir.
Bu nedenle, özen gösterilmezse, yağlı karaciğer hastalığına obezite tedavisinde gastrik bypass cerrahisine başvurulabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Yağlı karaciğer hastalığının tanısı, ilk önce, risk faktörlerine sahip bir hastada anormal (yükselmiş) karaciğer testleri veya büyümüş bir karaciğer bulunduğu zaman şüphelenir.

Karaciğer ultrasonunda sıklıkla yağlı karaciğer hastalığının varlığı önerilebilir. Diğer diagnostik testler arasında BT taraması ve MR görüntüleri yer alır. Bazı durumlarda karaciğer biyopsisi önerilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şu anda, yağlı karaciğer hastalığını etkili bir şekilde tedavi ettiği ispatlanmış hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Tedavi karaciğerdeki yağ miktarını azaltmak için kilo kaybı ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerine yöneliktir. Yukarıda belirtildiği gibi, kilo vermenin aşamalı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir, aksi halde yağın karaciğerde fazla tutulması tehlikeli olacaktır.

Araştırmalar kilo vermenin karaciğerde biriken aşırı yağı azaltmada etkili olduğunu gösteriyor. Bu yüzden böyle bir risk altındaysanız, düzenli egzersiz yapmalı ve yediklerinize mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Bu konuda doktorunuza danıştıktan sonra uzman bir diyetisyene başvurabilir ve size özel bir beslenme programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap