Menu

Karaciğer Yağlanmasını Önlemenin Doğal Yolları

karaciğer yağlanmasını önlemenin yollarıAlkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer hücrelerinde yağ birikimi ile belirginleşen yaygın bir durumdur. Bazı durumlarda yağlı karaciğer iltihaplanma ve yara izi yapabilir ve hatta karaciğer yetmezliği veya siroza neden olabilir.

Karaciğer Yağlanmasını Doğal Yollarla Önleyin

Yağlı karaciğer hastalığına karşı savunmayı artırmanın dört yolu vardır.

1) Sağlıklı Bir Kilonun Korunması

Sağlıklı, bitki temelli bir diyet yapmak ve düzenli egzersiz yapmak yağların karaciğerinizde oluşmasını önleyebilir.

2) Vücudu Toksinlerden Temizleme

Toksinlere maruz kalma (endüstriyel kimyasallarda, bazı ilaçlarda ve hatta besinlerinizde bulunur) karaciğer fonksiyonlarını zayıflatabilir ve yağlı karaciğer gelişimine katkıda bulunabilir. Zehirli maddelerin dışında tutulmanın yanı sıra detoks diyeti yardımıyla toksinleri sisteminizden boşaltmayı düşünün.

3) Antioksidanlarınızı Alın

E ve C vitaminleri karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir. 2005 yılında yapılan bir araştırmada, bilim insanları, E ve C vitaminlerinin takviyelerini alarak, yağlı karaciğer hastalığında genellikle yükselmiş olan enzim düzeylerini düşürdüğünü keşfettiler.

4) Bitkisel İlaçlar

Karaciğer problemleri için geleneksel bir çare olan süt dikeni, karaciğerdeki toksinleri azaltan enzimlerin üretimini artırabilir.

Bitkisel takviyeler almadan önce, takviyeleri nasıl güvenle kullanacağınızı öğrenin.

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Sıklıkla aşırı kilolu veya obez olan insanlarda meydana gelen karaciğer yağlanması diyabet, yüksek kan yağları ve insülin direnci ile bağlantılıdır. Aslında, 2009’da yapılan bir araştırma, tip 2 diyabetlilerin yaklaşık% 70’inin yağlı karaciğere sahip olabileceğini ve hastalığın diyabet hastaları için daha agresif bir seyir izleyebileceğini öne sürüyor.

Doktor muayenehanenizdeki standart kan testleri, yüksek karaciğer enzim düzeyine sahip olup olmadığınızı, yağlı karaciğerin bir işareti olarak belirlemelidir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Yağlı karaciğerin tıbben tedavisi için herhangi bir yol bulunmamasına karşın, kilo vermek ve kan yağ düzeyinizi düşürmek durumun idaresine yardımcı olabilir. Yağlı karaciğeri kontrol altında tutmak genel sağlık için çok önemlidir: 2008’de yayınlanan bir çift çalışma, fazla karaciğer yağının sizi diyabetin yanı sıra kardiyovasküler hastalığa karşı daha savunmasız bırakabileceğini göstermektedir.

Alternatif Tıp

Destekleyici araştırma eksikliği nedeniyle, herhangi bir sağlık durumu için alternatif tıp önermek çok erken. Yağlı karaciğer için herhangi bir alternatif tıp formunun kullanılmasını düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın. Bir duruma kendi kendini tedavi etmek ve standart bakımdan kaçınılması veya gecikmesi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir