Uzman Tavsiyeleri

Karaciğer Yağlanmasını Önlemenin 5 Yolu

karaciğer yağlanmasını önlemenin 5 yolu
Yazar admin

karaciğer yağlanmasını önlemenin 5 yoluKaraciğer hücrelerinde fazla yağ biriktiğinde karaciğer yağlanması oluşur. Bu, normal, sağlıklı karaciğer dokusunun kısmen yağlı doku ile yer değiştirdiği anlamına gelir. Yağ, karaciğeri istila etmeye başlar, yavaş yavaş sağlıklı karaciğer alanlarına sızar, böylece daha az sağlıklı karaciğer dokusu kalır. Yağlı karaciğer sarı yağlı bir görünüme sahiptir.

Karaciğer yağlanması ABD, İngiltere ve Avustralya’daki anormal karaciğer fonksiyon test sonuçlarının en yaygın nedeni olarak kabul edilmektedir. Genel popülasyondaki beş kişiden birinde, ABD’de ve Avustralya’da karaciğer yağlanması gözlemlenir. Yağlı karaciğer genellikle abdominal obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabet ile ilişkilidir. Şiddetli ise, sonunda siroz ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Karaciğer Yağlanması Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yağlı bir karaciğeri olan birçok kişi, özellikle erken evrelerde semptomların belirsiz ve spesifik olmayabileceğinden, karaciğer sorunlarının dahi bulunmadığının farkında değildirler. Yağlı bir karaciğere sahip insanların çoğu genel olarak kendine iyi hissetmemektedir ve belirgin bir nedenden dolayı giderek daha fazla yorulmakta ve fazla kilo aldıklarını görmektedirler.

Karaciğer Yağlanmasının Olası Semptomları Şunları İçerir:

  • Karın bölgesinde ağırlık fazlalığı
  • Yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri
  • Yorgunluk ve yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Safra taşları
  • Vücudun aşırı ısınması
  • Asiri terleme
  • Kırmızı kaşıntılı gözler

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

1. Daha az karbonhidrat tüketin

Zayıf diyet yağlı karaciğer hastalığının önde gelen nedenidir. En büyük suçlular beyaz unlu şeker ve gıdalardır; tamamen önlenmelidirler. Bununla birlikte, karaciğer aşırı karbonhidratı yağa dönüştürdüğünden, karbonhidrat içeriği zengin gıdaların yüksek bir miktarda alınması yağlı karaciğeri teşvik edebilir. Kısıtlanması gereken yiyecekler arasında ekmek, makarna, pirinç, kahvaltılık tahıllar, patatesler ve unlu mamuller bulunur.

2. Daha az alkol tüketin

Aşırı alkol tüketimi, yağlı karaciğerin ikinci büyük nedeni. Alkol, yağ infiltrasyonuyla sonuçlanan iltihaplanma ve karaciğer hücrelerine zarar verebilir. Yağlı bir karaciğeri olan insanlar, alkol tüketimini günde bir içkiyle sınırlamalı ve haftada en az iki alkollü gün geçirmelidir.

3. Daha fazla sebze, protein ve doğru yağları tüketin

Çiğ sebze ve meyveler en güçlü karaciğer şifa gıdalarıdır. Bu çiğ yiyecekler, karaciğer filtresini temizlemeye ve onarmaya yardımcı olur; böylece, kan dolaşımından daha fazla yağı ve toksini yakalayıp kaldırabilir. Protein önemlidir, çünkü kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur, kilo vermeye yardımcı olur ve açlık ve arzusunu azaltır.

Çoğu bitkisel yağ ve margarinler yağlı bir karaciğeri kötüleştirebilir. Diyetinize daha fazla katkı sağlayacak sağlıklı yağlar, zeytinyağı, yağlı balıklar, keten tohumu, hindistancevizi yağı ve çiğ kuruyemiş ve tohumlarda bulunur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap