Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanmasını Önlemek İçin Bunları Bilin

karaciğer yağlanması nasıl önlenir
Yazar admin

karaciğer yağlanması nasıl önlenirABD’de en yaygın karaciğer bozukluğu olan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimidir ve tüm organın yüzde 5-10’unu etkilemektedir. Tipik olarak, çok fazla alkol tüketmek, karaciğerde biriken yağın birincil nedenidir, ancak NAFLD olan hastalar fazla alkol içmeyebilir. ABD’li nüfusun yaklaşık %30’unda bu hastalık var ve Mayo Clinic’te gastroenterolog olan Dr. Harmeet Malhi, dünya çapındaki kronik karaciğer hastalığının önde gelen sebebinin başında geldiğini açıkladı. Kalıcı hasara neden olmamasına rağmen, NAFLD, siroza (karaciğerde geri döndürülemez yara izi) veya karaciğer kanseri ile sonuçlanabilecek alkolsüz steatohepatite (NASH)’e ilerleyebilir.

Fazla yeme eğilimi

Karaciğer hastalığının erken bir bulgusu, sürekli aç hissedilen veya şekerler için şiddetli bir özlem duyarak aşırı miktarda yemek yeme arzusudur. Bu yeme alışkanlıkları, karaciğerinizde biriken yağa eklenir. Dr. Loomba, “Ne yediğimizden haberdar olmalıyız, çünkü biz besleniyoruz” diyor. “Aşırı kaloriyi, özellikle şeker bakımından zengin veya karbonhidrat bakımından zengin kalorileri uzun süre tüketirsek olumsuz sonuçlar doğuracaktır” diyerek, şekerinizi izlemek için her gün yediğiniz şeylerin bir gıda günlüğü tutulmasını öneriyor.

Aşırı kilolu olan kişiler, KAFKD riski altındadır. Amerikalılardaki obezite oranı arttığı için nüfusun üçte birinden fazlası obez oluyor ve tehdit her zamankinden daha yaygın. San Diego’daki California Üniversitesi’ndeki NAFLD Araştırma Merkezi direktörü Dr. Rohit Loomba, visseral yağın (karın bölgesinde büyük bir bağırsak depolayan tür) büyük bir endişe olduğuna dikkat çekiyor.

Yüksek kolesterol

Trigliseritler veya LDL (“kötü”) kolestrolün yüksek kan yağ seviyeleri, karaciğerinizde fazla yağ olduğu sinyalini verebilir. Dr. Loomba, “Kanda ölçtüğümüz kolesterol ağırlıklı olarak karaciğerden çıkanların bir ürünüdür” diye açıklıyor Dr. Loomba. Karaciğer kolestrolü tek başına yapar ve kan dolaşımınıza dolaştırır, ancak doymuş ve trans yağlı yiyecekleri yediğimizde daha fazla yağ bastırır ve kolestrol seviyesini yükseltir.

Diyabet Tanısı

Diyabetiniz varsa Dr. Loomba, NAFLD için test edilmesinin büyük bir tıbbi öncelik olması gerektiğini söylüyor. Bu yıl yayınlanan bir çalışmada, kendisi ve diğer UC-San Diego araştırmacıları, başka hiçbir yağlı karaciğer semptomları olmayan 100 tip 2 şeker hastasını test etti. Hepsine karaciğerlerinin MR görüntüsü verildi. Sonuçlar, katılımcıların %65’inin KAFKD’ye sahip olduğunu ve bunu bilmediğini gösterdi.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap