Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanmasını Nasıl Anlarsınız?

karaciğer yağlanması nasıl belli olur
Yazar admin

karaciğer yağlanması nasıl belli olurÖnceki yazılarımızda karaciğer yağlanmasının ne kadar yaygın olduğunu, kilo kaybını nasıl daha zorlaştırdığını ve birkaç ciddi hastalık riskini nasıl arttırdığını ifade etmiştik. Batı dünyasında yaklaşık beş kişiden biri yağlı bir karaciğere sahiptir; peki onlardan biri olup olmadığınızı nasıl bileceksiniz?

Yağlı bir karaciğeri olan bazı insanlar, yorgunluk, karın şişkinliği ve hazımsızlık gibi rahatsız edici semptomlara sahip olur, ancak çoğu insan hiç semptom görmemektedir. Hızlı kilo alıyor ve vermekte zorlanıyorsanız muhtemelen bir miktar yağlı karaciğeriniz var demektir. Yağ sadece dışarıda oturmaz; Karaciğeriniz de dahil olmak üzere iç organlarınıza işler.

Yağlı karaciğer hastalığının en yaygın semptomları

• Muhtemelen abdominal bölgede fazla kilolarınız vardır
• Kilo vermekte zorlanırsınız
• Kanınızdaki kolesterol ve trigliserid düzeyleri yükselmiş olabilir
• X Sendromu (metabolik sendrom / insülin direnci)
• Şeker hastalığı tip 2 olabilir
• Çok yorulursunuz
• Bağışıklık sisteminizle ilgili sorunlarınız olabilir

Yağlı karaciğerin teşhisi

1. Karaciğer fonksiyon testleri

Karaciğer enzimleri genellikle yükselir ve bu genellikle rutin bir kan testi sırasında keşfedilir. AST ve ALT olarak bilinen karaciğer enzimleri tipik olarak normal seviyelerin üstünde yükselir ve bu, yağ birikimi sonucunda iltihaplanma ve karaciğer hücrelerine hasar anlamına gelir. Genellikle ALT seviyeleri AST’den daha fazla artırılır.

2. Karın ultrason taraması

Bir ultrason taraması karaciğerin boyutunu, şeklini ve dokusunu ortaya koyar. Yağlı bir karaciğerin anormal bir dokusu vardır. Genellikle büyütülür – genişleme genellikle hafiftir ve karaciğer hücrelerinin yağla şişmesi sonucudur. Genişletilmiş karaciğerin tıbbi terimi hepatomegalidir.

Bir ultrason, yağ çizgilerini gösterebilir ve bazen karaciğerde yağlı kistler oluşur. Karaciğer tümörleri gibi diğer karaciğer hastalıklarının varlığını da tespit edebilir.

3. Karaciğer biyopsisi

Bu yağlı karaciğer hastalığının ciddiyetini teşhis etmenin çok doğru bir yoludur. Bununla birlikte, biyopsi riskleri ve potansiyel komplikasyonları vardır, bu nedenle genellikle gerekli değildir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap