Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olabilen İlaçlar

karaciğer yağlanmasına sebep olan ilaçlar
Yazar admin

karaciğer yağlanmasına sebep olan ilaçlarYağlı karaciğer, trigliserid (bir yağ şekli) karaciğer hücrelerinde birikirse oluşur. Steatoz olarak da bilinen bu durum, kalıcı inflamasyon ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Çoğu yağlı karaciğer oluşumunun sebebi aşırı alkol alımının, obezitenin ya da yağın aşırı miktarda tüketiminin sonucunda olmasına rağmen, bazı ilaçların düzenli kullanımı da yağlı karaciğere neden olabilir. Bu koşullarda ilacın kesilmesi, tipik olarak ilerlemeyi durdurur ve yağlı karaciğerin geri döndürülmesine izin verebilir.

Reye Sendromunda Aspirin

Reye sendromu, viral bir hastalıktan dolayı iyileşen nadir fakat ciddi bir hastalıktır. Karaciğerdeki hızlı biriken yağ bu potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sendromu karakterize eder. Aspirin, Reye sendromunun gelişiminde ve karaciğer üzerindeki etkisinde bir kofaktör olarak etkilenmiştir.

Amiodaron

Amiodaron, anormal kalp ritimlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç öncelikle karaciğerde metabolize olur. Amerikan Gastroenteroloji Birliği, amiodaronun yağlı karaciğere neden olabileceğini “Medikal Pozisyon Beyanında: Nonalkolik Yağ Karaciğer Hastalığı” nda belirtti.

Diltiazem

Diltiazem, kalsiyum kanal blokeri ilaç grubuna aittir. Kalbi besleyen kan damarlarındaki spazmlardan kaynaklanan yüksek kan basıncını ve anjinayı (kalp ağrısı) tedavi etmek için kullanılır. Karaciğer diltiazemi metabolize eder. Bazı insanlarda, bu ilaç steatoza neden olabilir.

Glukokortikoidler

Glükokortikoidler, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip steroid ilaçlardır. İki ortak glukokortikoid, kortizon ve prednizondur. Bu ilaçlar, romatoid artrit, psoriatik artrit, sistemik lupus eritematoz, sedef hastalığı, serum hastalığı, sarkoidoz, idiyopatik trombositopenik purpura ve ülseratif kolit gibi çeşitli iltihap koşullarında kullanılır. Glukokortikoidler karaciğerde yağ birikimine neden olabilir.

Metotreksat

Metotreksat, hücrelerin normal metabolizmasına müdahale eden güçlü bir ilaçtır. Bazı kanser türleri, sedef hastalığı ve romatoid artriti tedavi etmek için kullanılır. Yağlı karaciğer gelişimi de dahil olmak üzere karaciğer toksisitesi, metotreksatın olası bir yan etkisidir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap