Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Vitaminler

karaciğer yağlanmasına karşı vitamin kullanımı
Yazar admin

karaciğer yağlanmasına karşı vitamin kullanımıKaraciğeriniz birçok temel fonksiyonu sunar – vücudunuzdaki metabolik bir sıcak nokta olarak hizmet eder, gelecekteki kullanım için gerekli vitaminleri ve mineralleri depolar ve vücudunuzdan toksinleri temizler. Karaciğer dokusunda yağ birikintilerinin gelişimi olan yağlı karaciğer hastalığı, alkol bağımlılığı nedeniyle gelişebilirken, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı veya NAFLD, aşırı alkol tüketimiyle bağlantılı değildir. Vitaminler yağlı bir karaciğeri tedavi edemezler, ancak karaciğer hasarını sınırlamaya veya riskinizi veya yağlı karaciğer hastalığını azaltmaya yardımcı olabilirler.

E Vitamini

Yağlı karaciğer hastalığına bağlı yanma, karaciğer dokularının anormal derecede katı ve lifli hale gelmesine neden olur. Bu ilerledikçe, karaciğer kalıcı hasar görebilir ve yiyecek sindiriminde kullanılacak maddeler üretmek, kırmızı kan hücrelerinin yeniden işleme tabi tutmak, vitaminleri depolamak, proteinler oluşturmak ve alkol ve bakteriler gibi toksinler temizlemek için görevini yapamaz. E vitamini bir antioksidandır, bu da iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

C Vitamini

C vitamini başka bir antioksidandır. “Türkiye Gastroenteroloji Dergisi” nde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırma, C ve E vitaminlerinin kombinasyonunu almanın yağlı karaciğer hastalığı için güvenli bir tedavi olduğunu bulmuştur. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü veya NIDDK, E ve C vitaminlerini NASH için deneysel muameleler olarak görüyor ve ajans, yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde vitaminlerin ve diğer takviyelerin etkinliğini belirlemek için klinik araştırmalara ihtiyaç duyuyor.

Niasin

Niasin yağlı karaciğer hastalığına karşı mücadelede yardımcı olabilir. Massachusetts tıp fakültesi üniversitesinde, kanınızdaki yüksek trigliserid seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğu açıkladı. Yüksek trigliseridler yağlı karaciğer hastalığı riskinizi artırdığından, trigliseridlerini kontrol altında tutmak için niasin kullanmak karaciğerinize fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, yüksek dozda niasin’in kan trigliseridlerini düşürmesi, yıkamayı da içeren yan etkilere neden olabilir ve sabah ışığından türetilen kontamine niasin takviyeleri karaciğerinize bile zarar verebilir. Ek niasin ile ilgileniyorsanız, doktorunuzla görüşün.

Diğer Takviyeler

NIDDK tarafından incelenen diğer takviyeleri arasında selenyum ve betain bulunmaktadır. Haziran 2006’da American Academy of Family Physicians Dergisi’nde yayınlanan bir raporda, betain ile birlikte NAFLD olanların tedavi seçenekleri arasında E ve C vitaminleri vardı. Raporda, bu takviyelerin diğer tedaviler gibi karaciğer enzimlerini azalttığı ve karaciğerdeki fibrozis veya iltihaplanma miktarını azalttığını itiraf ederken, hiç bir tedavinin yağlı karaciğer hastalığı insidansını önemli ölçüde azaltmadığı sonucuna varılmıştır.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap