Menu

Karaciğer Yağlanması ve Siroz

sirozBirinci basamakta alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olan hastalar için iki aşamalı bir risk katmanlaştırma süreci 2 yıllık bir analize göre ileri fibrozis ve sirozu tanımlayabilir.

Karaciğer ve Sindirimsel Sağlık Enstitüsü’nden University College London MDF Ankur Srivastava, “Karaciğer Yağlanması, birinci basamak hekimleriyle yüz yüze olan, Avrupa ve ABD nüfuslarında% 25 ila% 40 prevelansı olan önemli bir sağlık sorunu” dedi.

Srivastava, Uluslararası Kanser Kongresi 2017’de birinci basamak sağlık hizmeti için tasarlanmış bir NAFLD (alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması) yolunun 2 yıllık değerlendirmesinin sonuçlarını sundu. Sürecin ilk adımı, Fibrozis-4 İndeksini kullanarak ileri fibrozis veya siroz riskini değerlendirmekti.

Risk Değerlendirmesi

Fibrozis-4 skoru 1.30’un altındaki hastaların düşük riskli olduğu düşünülmektedir. Herhangi bir metabolik bozukluğun veya kilo vermenin agresif birinci basamak tedavisi ve yıllık takip takibi önerildi. Fibrozis-4 skorunun 3,5’in üzerinde olduğu hastalar yüksek risk altında kabul edildi ve daha ileri tedavi ve tedavi için bir hepatologa sevk edildi.

Kalan hastalar için Fibrozis-4 duyarlılığı ve özgüllüğü ne karaciğer fibrozis varlığını onaylamadı ne de reddediyordu. Bu hastalar belirsiz risk altında kabul edildi ve daha sonra Gelişmiş Karaciğer Fibrozu testleri yapıldı.

Karaciğer fibrozu skoru 9.5’in altındaysa düşük risk olduğu ve 9.5’in üstünde bir skorun, özel bir tavsiyeyi tetiklediği gösterildi.

İleriye dönük fibrozis veya sirozun tespiti, hekimin başvuru ihtiyacını değerlendirdiği önceki standart bakıma göre bu strateji ile 7.4 kat daha yüksekti.

Driv Srivastava, “Genel olarak,% 81,1’i düşük riskli ve birincil bakımda yönetim için önerildi” şeklinde bildirildi. Diğer hastaların% 18.9’u için bir uzmana sevk önerildi.

İlerlemiş fibrozis veya sirozlu bir hastayı tanımlamak için başvurulması gereken sayı, tabakalaştırma yolağı bulunmayan hastalardan daha düşüktü (3.4 vs 13.1). “Bu, uygunsuz tavsiyede 3.9 kat azalma olduğu anlamına geliyor” diye belirtildi.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir