Uzman Tavsiyeleri

Karaciğer Yağlanması ve Pestisit İlişkisi

pestisit
Yazar admin

pestisitGıdalardaki pestisit kalıntıları yağlı karaciğer hastalığı riskini artırabilir. Dünyanın her yerinde kullanılan popüler yabani ot öldürücü RoundUp, düzenleyiciler tarafından izin verilen düşük dozlar karaciğer hasarına ve yağlı karaciğere neden olur. Bu bulgu, bazı araştırmacıların, neredeyse hepimizin yediği yiyeceklerde bulunan RoundUp artıklarının sadece alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı değil, aynı zamanda obezite, diyabet ve insülin direnci (X sendromu) riskini ortaya koydu.

RoundUp, glifosatın markasıdır. Geniş spektrumlu bir herbisittir ve 70’lerin ortalarından beri var olmuştur. Resmi makamlar bunu resmi olarak resmi olarak sınıflandırıyor ancak bu konuyu ele alan büyük tartışmalar var ve çok fazla araştırma toksisitesini ortaya çıkarıyor. RoundUp ve kanser, özellikle non-Hodgkin lenfoma arasında kuvvetli bir korelasyon var. Dünya Sağlık Örgütü’nün Kanser Araştırması Uluslararası Ajansı Mart 2015’te glifosatın “muhtemel bir insan kanserojeni” olduğunu belirtti.

RoundUp ile yağlı karaciğeri birbirine bağlayan bir çalışma Nature dergisinde yayınlandı. Çalışmada kullanılan doz dünyadaki düzenleyiciler tarafından izin verilenin binlerce katı altındaydı. Özellikle, glifosat miktarı AB’nin 75.000 katı ve ABD’de izin verilen 437.500’ün altındaydı. Üzerinde deney yapılan sıçanlar, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını geliştirdiler.

Dr. Antoniou aşağıdaki dikkat çekici açıklamayı yaptı: “Çalışmamızın bulguları, ilk kez, çevreye duyarlı uzun dönem Roundup tüketim seviyesi ile ciddi bir hastalık arasında, yani alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkiyi ortaya koydu. Sonuçlarımız ayrıca düzenleyicilerin glifosat bazlı herbisitlerin güvenlik değerlendirmesini yeniden düşünmelerini öneriyor.”

Yağlı karaciğer insidansı tüm dünyada yayılıyor. Şekeri yüksek olan diyetler ve işlenmiş bitkisel yağ kesinlikle bu hastalığa neden olurken, çoğu insanın bilmediği diğer risk faktörleri de vardır. Bölgenizde organik gıda bulunması ve satın alınabiliyorsa, satın almanız size fayda sağlayacaktır. Kendi arazileriniz varsa, kendi sebzelerinizden ve otlarınızdan biraz daha fazla yetiştirmek ideal olacaktır.

Yağlı bir karaciğer teşhisi konduysanız lütfen ciddiye alın. Karaciğeriniz yağlıysa, metabolizmanız düzgün çalışmaz. Kilo vermeyi imkansız kılabilir, insüline dirençli olabilir ve enerji seviyeniz düşük olur. Uzun süreli yağlı karaciğer hastalığı, tip 2 diyabet, karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri riskini artırır.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap