Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması ve Ketojenik Diyet

ketojonik diyet
Yazar admin

ketojonik diyetYağlı karaciğer genellikle alkolün kötüye kullanımı ile ilişkilidir, ancak içmeyen kişilerde bile alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı veya NAFLD gelişebilir. NAFLD, basit yağlı karaciğer anlamına gelen asemptomatik steatozu içerir; bu, steatohepatite ilerleyebilir, yani yağlı karaciğer iltihabı anlamına gelir. Daha sonra, hastalık fibrozise veya karaciğerde yara izine neden olabilir ve nihayetinde kalıcı olan siroza neden olur. Alkolik yağlı karaciğer, hastalığın ilk evrelerinde alkolden kaçınarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, NAFLD muhtemelen diyetle ilişkili olduğundan, ketojenik bir diyet vasıtasıyla karbonhidrat alımı büyük oranda azaltılarak tersine çevrilebilir.

NAFLD obezite ile, özellikle de abdominal, insülin direnci, yüksek kan şekeri, inflamasyon ve yüksek serum trigliseritleri ile ilişkilidir. Bunların hepsi, Tip 2 diyabetin öncüsü olarak düşünülen metabolik sendrom işaretidir. Vücut şekeri düzgün şekilde kullanamadığında, bazıları karaciğere, birikebileceği yere, yağ trigliseritlerine dönüştürülür. Obezite Merkezi’nde İnsan Beslenmesi ve Atkins Merkezi Merkezi’nde yürütülen 2009 yılındaki bir araştırma, aşırı miktarda karaciğer yağının muhtemelen obezite ile ilişkili olan sağlık konularının arkasındaki en büyük suçlu olduğunu tespit etti.

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, ağırlık kaybı için kullanılan yüksek proteinli, yüksek yağlı, karbonhidrat kısıtlı bir diyettir. Diyetteki karbonhidratın azaltılması veya ortadan kaldırılması vücudu enerji için depolanmış yağa güvenmeye zorlar. Bununla birlikte, vücut karbonhidrat yokluğunda yağı farklı şekilde metabolize eder, bu da ketoz denilen bir duruma neden olur. Tamamen metabolize olmamış yağ, kan ve idrarda biriken ketonlar moleküllerini oluşturur. Ketonlar çoğunlukla beyin için karbonhidrat yokluğunda bir enerji kaynağı olarak sınırlı bir değere sahiptir, ancak çoğu idrar ve nefesle atılır.

Ketozisin Yağlı Karaciğer Üzerine Etkileri

Ketoz tek başına NAFLD’yi tersine çevirmez. Büyük olasılıkla karaciğer tarafından yağın sentezini azaltma potansiyeline sahip olan diyetle alınan karbonhidrat kısıtlamalarını içerir. Ketojenik diyetin NAFLD üzerine 2007’deki Duke Üniversitesi’nde yapılan ilk araştırmalardan biri, karbonhidrat tükenmesinin NAFLD’nin ilerlemesini tersine çevirdiğini veya yavaşlattığını gösterdi. Bazı araştırmalar yağlı karaciğerin önlenmesindeki rolü nedeniyle vitamin benzeri besin kolinesini değerlendirdi. Kolin, ketojenik diyetin temelini oluşturan et ve diğer hayvan proteinlerinde bol miktarda bulunur.

Yazar Hakkında

admin

1 Yorum

Yorum Yap