Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Teşhisi ve Semptomları

Yazar admin

karaciğer yağlanması semptomlarıKarnımızın üst kısmında sağ tarafta bulunan karaciğerimiz insan vücudunun en büyük iç organıdır. Karaciğerin en önemli görevleri toksinleri temizlemek ve besin maddelerini işlemektir. Sindirim sistemindeki kan, vücudun herhangi bir yerinde seyahat etmeden önce karaciğer yoluyla filtrelenir.

Yağlı karaciğer hastalığı (steatoz) karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi oluşturur ve Batı ülkelerinde sık görülen bir karaciğer hastalığıdır. Her 10 kişiden birini etkiler. Karaciğerin biraz yağ içerdmesi normaldir, ancak yağ karaciğer ağırlığının yüzde 10’undan fazlasını oluşturursa, yağlı karaciğeriniz olur ve daha ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

Yağlı karaciğer hasara neden olabilir, ancak bazen fazla yağ karaciğerin iltihabına neden olur. Steatohepatit olarak adlandırılan bu sorun karaciğer hasarına neden olur. Bazen, yağlı bir karaciğere ait iltihap, alkol bağımlılığıyla bağlantılıdır. Bu alkolik steatohepatit olarak bilinir. Aksi takdirde, durum alkolsüz steatohepatit veya NASH olarak adlandırılır.

İltihaplı bir karaciğer zamanla hasar görür ve sertleşebilir. Siroz adı verilen bu durum ciddi olup karaciğer yetmezliğine neden olmaktadır. NASH, sirozın başlıca önde gelen üç nedeni arasındadır.

Karaciğer Yağlanmasının Teşhisi

Yağlı bir karaciğer tek başına herhangi bir belirti üretmez, bu nedenle insanlar başka nedenlerle tıbbi testleri yaptırdıklarında karaciğer yağlanması olduğunu öğrenirler. NASH karaciğerinize herhangi bir semptom vermeden on yıllarca hasar verebilir. Hastalık daha da kötüye giderse, yorgunluk, kilo kaybı, karın rahatsızlığı, halsizlik ve karışıklık yaşayabilirsiniz.

Doktorunuz kan testinde olağandışı bir şey görebilir veya rutin kontroller sırasında karaciğerinizin hafifçe büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Bunlar yağlı bir karaciğer bulgusu olabilir. Başka bir karaciğer hastalığınız olmadığından emin olmak için doktorunuz daha fazla kan testi (karaciğer fonksiyon testleri dahil), ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) veya tıbbi rezonans görüntüleme (MR) isteyebilir.

Diğer hastalıklar göz ardı edilirse NASH teşhisi konabilir. Kesin olarak bilmek için tek yol karaciğer biyopsisi almaktır. Doktorunuz bir numune karaciğer dokusunu bir iğne ile alır ve mikroskop altında kontrol eder.

Teşhisten sonra doktorunuza sorulacak bazı sorular şunları içerir:

  • Karaciğer yağlanmasının muhtemel nedeni nedir?
  • NASH var mı? Değilse, NASH’ı ne kadar geliştirebilirim?
  • Siroz var mı Değilse, ben ne kadar siroz geliştirebilirim?
  • Kilo vermem gerekiyor mu? Bunu nasıl güvenle yaparım?
  • Kolesterol ve trigliserid düzeylerimi kontrol etmek için herhangi bir ilaç almalı mıyım?
  • Karaciğeri korumak için hangi ilaçlardan veya diğer maddelerden kaçınmalıyım?

Çoğu durumda, yağlı karaciğer hastalığı olan insanlara diyetlerini değiştirmeleri, düzenli egzersiz yapmaları ve kilo vermeleri önerilir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap