Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Tanısı

karaciğer yağlanması tanısı
Yazar admin

karaciğer yağlanması tanısıSon zamanlarda “Tehdit, Obeziteye Bağlı Karaciğer Hastalığından Kaynaklanıyor” başlıklı Anhad O’Connor, alkolik olmayan yağlı karaciğer salgını, birçok genç dahil olmak üzere beş insandan en az birini etkileyen bir hastalık olduğunu açıkladı. Burada okuyucu yağlı karaciğer ile ilgili sorularına yanıt bulabilir.

Alkolsüz yağlı karaciğere genellikle sessiz bir hastalık adı verilir. Yüksek trigliserid seviyeleri ve insülin direnci gibi metabolik kırmızı bayraklara rağmen, çoğunlukla hissedilir bir belirti yaşamayan birçok insan var. Doktorların hastalığı tespit etme konusunda birkaç yolu var, ancak bazı yöntemler diğerlerinden daha iyi.

Doktorlar kan sayımı ve farklı karaciğer enzim düzeylerini ölçerek karaciğer fonksiyon testini yapabilirler. Karaciğer transaminazları olarak bilinen bu enzimlerin anormal seviyeleri karaciğer hasarını gösterebilir. Doktorların yağlı karaciğeri algılayabilmelerinin bir başka yolu, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme veya M.R.I. Bu yöntem karaciğerin yağ seviyesinin yüksek olup olmadığını gösterebilecek bir resim oluşturur.

Sorun şu ki bu işlemler her zaman kesin değildir ve bir miktar hata payı vardır. Örneğin, yağlı karaciğer hastalığı olan herkesin, hastalığın ilerlemiş aşamasında bile karaciğer enzimlerinin yükselmesi mümkün değildir.

Şu anda tanıda altın standart karaciğer biyopsisidir. Karaciğer dokusunun küçük bir numunesini çıkarmak için karnın içine uzun bir iğne sokulması ve daha sonra hücrelerin yağ veya inflamasyon ile yüklü olup olmadığının belirlenmesi için incelenmesi gerekir.

Prosedür invaziv olduğu için ağrılı olabilir, doktorlar yağlı karaciğere veya alkolik olmayan steatohepatit veya NASH olarak bilinen daha gelişmiş hastalığa şiddetle maruz kaldıkları durumlarda karaciğer biyopsilerini korurlar.
NASH, doktorların özellikle endişe verici olduğunu düşünüyor, çünkü eşlik eden iltihaplanma, geri dönüşümsüz görünen yara izi veya siroza yol açabilir. Karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi komplikasyonların giderek artması da muhtemel durumlardır.
Ancak enflamasyon ve yara izi olmaksızın, yağlı karaciğerin önemli sonuçları olabilir.

Yağlı karaciğer erken evrelerinde kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet için bağımsız bir risk faktörüdür. Bu hastalığı olan insanlar sıklıkla insülin direncine sahiptir. Ve genelde metabolik sendrom olarak bilinen beş kardiyovasküler risk faktöründen bir veya daha fazlasına sahiptirler. Risk faktörleri; abdominal obezite, yüksek trigliseritler, yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler tür olan düşük HDL kolestrolü içerir.

Aslında iki koşul çok sıkı bağlanmış olup, bazı araştırmacılar yağlı karaciğer hastalığını karaciğerdeki metabolik sendromun “tezahürü” olarak adlandırıyorlar.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap