Uzman Tavsiyeleri

Karaciğer Yağlanması: Sebepleri ve Tanısı

Karaciğer Yağlanması: Sebepleri ve Tanısı
Yazar admin

Karaciğer Yağlanması: Sebepleri ve Tanısı

Yağlı karaciğer, karaciğer hücrelerindeki belirli yağların (trigliseridlerin) anormal bir birikimidir.

Yağlı karaciğeri olan insanlar yorgun hissedebilir veya hafif karın rahatsızlığı yaşayabilir, ancak başka hiçbir belirtisi yoktur.

Teşhisi doğrulamak ve hasarın nedenini ve boyutunu belirlemek için bir karaciğer biyopsisi gerekli olabilir.

Doktorlar metabolik sendrom veya yüksek miktarda alkol tüketimi gibi yağlı karaciğerin nedenini kontrol etme veya ortadan kaldırmaya odaklanırlar.

Ülkemizde ve diğer Batı ülkelerinde, yağlı karaciğerin en yaygın nedenleri

  • Aşırı miktarda alkol tüketimi
  • şişmanlık
  • Toksinler
  • Belirli ilaçlar
  • Kalıtsal metabolik bozukluklar
  • Aşırı vücut ağırlığı, insülin direnci (diyabette görülebileceği gibi) ve trigliseritlerin yüksek bir seviyedeki (yağ gibi) metabolik anormallikler

Fazla vücut ağırlığı, insülin direnci ve yüksek trigliserit seviyelerinin kombinasyonu metabolik sendrom olarak adlandırılır. Bu koşulların hepsi, vücudun daha fazla yağ üretmesine veya metabolize ederek (metabolize ederek) yağ dökülmesine neden olarak karaciğer hücrelerinde yağ birikmesine neden olur. Sonuç olarak yağ birikir ve daha sonra karaciğer hücrelerinde depolanır. Sadece yüksek yağlı bir diyet tüketmek yağlı karaciğer ile sonuçlanmaz.

Nadiren gebelik sonlarında karaciğerde yağ birikir. Hamilelik ya da mikroveziküler steatozun yağlı karaciğeri denilen bu bozukluk genellikle yağlı karaciğerden farklı bir hastalıktır.

Yağlı karaciğer iltihaplanmış olabilir veya olmayabilir. Karaciğer yağlanmasına bağlı karaciğer iltihaplanmasına steatohepatit denir. Bu aşamada iltihap skarlasma (fibroz) gelişebilir. Fibrozis siroza kadar ilerlemektedir (karaciğerin yapısını bozan ve işlevini bozan yara izi).

Yüksek miktarda alkol tüketimi dışında herhangi bir rahatsızlıktan dolayı yağlı karaciğer (fibrozisli olsun veya olmasın), alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olarak adlandırılır. NAFLD, metabolik sendrom bileşenleri en az birinde bulunan kişilerde sıklıkla gelişir:

  • Fazla vücut ağırlığı
  • İnsülin direnci
  • Yüksek trigliserit seviyeleri

Karaciğer NAFLD‘ye bağlı enflamasyona alkolsüz steatohepatit (NASH) denir. Bu iltihap yara izi (fibroz) ve siroza dönüşebilir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap