Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

karaciğer yağlanması nedenleri
Yazar admin

karaciğer yağlanması nedenleriYağlı karaciğer hastalığı, yağınızın karaciğer hücrelerinde biriktiği bir durumdur. Çok fazla alkol içerseniz alabilirsiniz, ancak alkol ile ilgili olmayan başka nedenler de vardır. Yağlı karaciğer hastalığı çoğu insanda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz, ancak şiddetli olması halinde bazen karaciğerinize zarar verebilir. Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğer hastalığının en yaygın tiplerinden biri haline geliyor.

Karaciğeriniz sağlıklıysa, içeride çok az ya da hiç yağ olmamalıdır. Ancak bazen, çeşitli nedenlerle, karaciğer hücrelerinde yağ toplanmaya başlayabilir ve eğer bu oluşursa yağlı karaciğer hastalığı denilebilir.

Yağlı karaciğer hastalığı türleri

İki temel yağlı karaciğer hastalığı türü vardır.

  • Adından da anlaşılacağı gibi, çok fazla alkol içmekten kaynaklanan alkolik karaciğer hastalığı.
  • Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, bu durum, tip 2 diyabet veya aşırı kilo gibi diğer koşulların neden olduğu durumdur.

Üç kişiden birinin alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olduğu düşünülmektedir. Erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiliyor ve bunu elde edenlerin çoğu 40-60 yaşları arasında. Ancak çocuklar ve gençler karaciğer hastalıklarını şimdiye dek olduğundan daha fazla geliştiriyorlar.

Yağlı karaciğer hastalığı karaciğerinizde ve yara izi ve iltihaba neden olabilir. Çok fazla alkol ve alkolik olmayan steatohepatit (NASH) içilmesinden kaynaklanıyorsa buna alkolik hepatit denir. Bunların her ikisi de sonunda karaciğerinizin kalıcı olarak yaralandığı ve hasar gördüğü siroza yol açabilir ve bu da düzgün çalışmasını engeller. Alkol kaynaklı siroza ilişkin daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Yağlı karaciğer hastalığının belirtileri

Yağlı karaciğer hastalığında sıklıkla semptom yoktur. Ancak vücudunuzun sağ tarafında, kaburgalarınızın altında, çok fazla yorgun ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Yağlı karaciğer hastalığının teşhisi

Doktorunuz size belirtilerinizi soracak ve sizi muayene edecektir. Ayrıca tıbbi geçmişiniz hakkında soru sorabilirler. Yaşam tarzınız ve içtiğiniz alkol miktarı hakkında dürüst olmak önemlidir. Bu, GP’nizde, sahip olduğunuz yağlı karaciğer hastalığının tipini doğru tanılamanıza yardımcı olacaktır.

Karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekir. Kan testleri belirtilerinizin nedenini bulabilir veya olası diğer nedenleri ekarte edebilir.

Ayrıca aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız gerekebilir.

Ultrason, CT tarama veya MRI taraması, karaciğerinizin görüntülerini oluşturmak ve içinde yağ olup olmadığını görmek için kullanılabilir.

Fibroscan. Bu, karaciğerinizde herhangi bir yara izi olup olmadığını görmek için karın sertliğini ölçebilen bir testtir. Ultrason gibi, bir görüntü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.

Karaciğer biyopsisi küçük bir doku örneğidir. Doktorunuz numuneyi toplamak için lokal anestezi altında karaciğere çok ince, içi boş bir iğne salacaktır. Bu da analiz için bir laboratuvara gönderilir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap