Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Nasıl Oluşur?

karaciğer yağlanması nasıl gelişir
Yazar admin

karaciğer yağlanması nasıl gelişirKaraciğer yağlanması karaciğerinizde fazla yağ bulunan bir duruma verilen addır. Sağlıklı bir karaciğerde çok az ya da hiç yağ olmamalı ve karaciğerde az miktarda yağ taşıyan çoğu insan için büyük sorunlar gelişmemektedir.

Karaciğerinizdeki çok fazla yağ, trigliserit adı verilen yağların birikmesine bağlıdır. Bunlar bedenlerimizdeki en yaygın yağlardır, vücudunuzun enerji üretmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu yağlı, mumsu maddeler olan lipidler grubuna aittir. Yüksek yağ ve şekerli gıdalar yüksek miktarda trigliserid içerir. Diyet içeriğinden trigliseritleri almalıyız.

Karaciğer, trigliseridleri işler ve salımlarını kontrol eder. Trigliseridler, vücudunuzdaki hücreler arasında dolaşmak için kan dolaşımına gönderilen lipoproteinler adı verilen küçük küreler oluşturmak için özel proteinlerle birleştirilir. Karaciğerdeki lipoproteinlerin salgılanması kesilirse veya trigliseritlerin karaciğere akışı arttıkça, karaciğer hücrelerinde biriken yağ oluşur.

Akut Yağ Karaciğer Hastalığı – NAFLD ve NASH’ı gebelik sırasında veya bazı ilaçlar veya toksinler (zehirler) ile ortaya çıkabilen akut yağlı karaciğer hastalığından ayırmak önemlidir. Bu durum çok nadir olup karaciğer yetmezliğine hızla yol açabilir. Daha fazla bilgi için lütfen doktorunuza danışın.

Çok fazla alkol tüketmek de karaciğerde yağ birikimine neden olabilir ve trigliserid yapmak için karaciğeri harekete geçirir. Yağlı karaciğer hastalığının nedeni alkol ise buna Alkol ile ilgili yağlı karaciğer hastalığı denir.

Alkolün neden olmadığı yağlı karaciğer yağlanması (NAFLD) olarak bilinir ve bu daha sonra Non-Alcohol Associate Steatohepatit’e (NASH) yol açabilir.

Yakın zamana kadar NAFLD nadir ve nispeten zararsız olarak kabul edildi. Kronik (uzun süreli) veya ciddi karaciğer hastalığına ilerleme olduğu düşünülmemiştir. Birçok kişi için yağlı bir karaciğer iltihaplanmadan düzelebilir ve birkaç semptom yaşayabilir.

Bununla birlikte, giderek artan sayıda insan için karaciğerinde yağ bulundurmanın etkileri uzun süreler boyunca yara izine (fibroz) neden olan iltihaba neden olabilir. Bazı insanlarda, bu durum siroz olarak bilinen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir duruma gelebilir.

Günümüzde NAFLD, dünya genelinde karaciğer hastalığının en yaygın biçimlerinden biri ve ileri karaciğer hasarına ilerleyebilen bir hastalık olarak bilinmektedir.

İlk aşama yağlı karaciğer veya steatozdur. Burada karaciğer hücrelerinde herhangi bir iltihaplanma veya yara izi olmaksızın yağ birikir. Birçok kişi için durum düzelmeyecek ve ciddi bir karaciğer rahatsızlığı gelişmeyecek, ancak bazıları için NAFLD NASH’ye ilerleyebilir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap