Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması İyileşebilir Mi?

karaciğer yağlanması iyileşir mi
Yazar admin

karaciğer yağlanması iyileşir miAmerika Birleşik Devletleri’ndeki beş yetişkinden birini etkileyen alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, obezite salgınıyla sıkı sıkıya bağlantılıdır. Hastalığı tedavi edecek ilaçlar bulunmadığından çoğu klinisyen, hastaların prognozlarını iyileştirmek için hastaların diyet ve egzersiz gibi kilo kaybı üreten yaşam tarzı değişikliklerine odaklanmasını önerir. Kontrolsüz, yağlı karaciğer hastalığı karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Yağlı karaciğer hastalığına ilişkin yönergelerinde Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneği, hastaların karaciğer yağındaki indirgemeleri görmek için hastaların vücut ağırlığının yüzde 3-5’ini kaybetmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak dernek, karaciğerdeki iltihaplanma gibi daha ağır semptomların iyileştirilmesi için yüzde 10’a kadar daha fazla kilo vermeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Klinisyenler uzun süre yağlı karaciğer hastalarına çok fazla yardımcı olabileceği varsayımıyla kilo kaybı önermişlerdir. Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde hepatolog ve yardımcı Doç Dr. Amy Kim, sadece yakın geçmişte kilo vermenin ne kadar güçlü olabileceğini göstermeye başlayan çalışmalara başladığını söyledi.

Ağustos ayında Gastroenteroloji dergisinde yayınlanan bir araştırmada, bilim insanları 293 hastayı işe aldı ve bir yıl egzersiz ve diyet programlarını izlerken yaşananlara baktı. Hastaların hepsinde karaciğerin skarlaşmış ve iltihaplandığı, alkolsüz steatohepatit veya NASH olarak bilinen ileri derecede yağlı karaciğer hastalığı vardı.

Yazarlar, vücut ağırlığının yüzde 10’unu veya daha fazlasını kaybedenler arasında “yüzde 90’ının NASH kararı, yüzde 45’inin fibrozun gerilemesi” olduğunu belirtti.

Dr. Klinik, “Klinikte hep kilo kaybı diyoruz” dedi. “Ancak bu, bunu doğrulayan büyük bir prospektif araştırmadır.”

“Kilo kaybı ne kadar çoksa iyileşme o kadar iyi” diye ekledi.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap