Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması İçin Diyet Tavsiyeleri

karaciğer diyeti
Yazar admin

karaciğer diyetiAmerikalı yetişkinlerin %30-40’ını etkileyen yağlı karaciğer hastalığı yaygın ve büyüyen bir sağlık problemidir. Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerde çok fazla yağ bulunduğunun belirlenmesi ile karaciğer inflamasyonu, karaciğerde yara izi, kalıcı karaciğer hasarı, karaciğer yetmezliği hatta ölümle sonuçlanabilir. Yağlı karaciğer diyetini takiben düzenli egzersizle birlikte, semptomları azaltmanın, karaciğer hasarını tersine çevirmenin ve karaciğerdeki aşırı yağın ortadan kaldırılmasının en iyi yoludur.

Diyeti Kimler Takip Etmelidir?

Yağlı bir karaciğeri olan herkes, yağlı karaciğer diyetini izlemeye çağrılır, ancak gerçek şu ki, henüz teşhis konulmamış insanlar içinde faydalı olacaktır. Aşağıdaki liste bir kişinin karaciğerdeki yağ birikimine duyarlılığını artıran şeyleri gösterir – ve bu kişiler yağlı karaciğer diyetini uygulayarak sağlıklarını önemli ölçüde artıracaktır.

Yağlı Karaciğer Hastalığının İlk 4 Sebebi

Aşırı kilolu veya Obezsiniz – ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika’da yetişkinlerin %69’u aşırı kilolu ve %33’ü obez. Aşırı kilolu veya obez olmak, yağlı karaciğer hastalığının en güvenilir öngörücülerinden biridir.

Diyabet

İnsülin direnci mi yoksa şeker hastalığınız var mı? – CDC’ye göre, ABD’de 29 milyondan fazla kişi şeker hastalığına yakalanmış durumda ve dörtte biri (%25) bile bunu bilmiyor. 86 milyonluk bir başka yetişkinin, kan şekeri düzeylerinin normalden yüksek olduğu insülin direnci ile karakterize edilen pre-diyabet mevcut.

Yüksek kolesterolünüz var mı? Kan dolaşımına birkaç ölçüm yaparak, yüksek kolesterolün kişinin kalp hastalığı ve yağlı karaciğer hastalığı riskini artırdığı biliniyor. Vücudun düzgün çalışması için bir miktar kolesterol gerekirken, yüksek kolesterol Amerikan yetişkinlerin üçte birinden fazlasını etkiler.

Düzenli olarak alkol içiyor musunuz? Yağlı karaciğerin en yaygın nedeni alkolizmdir ve alkol ağır içilmedir. Yağ karaciğeri, vücut çok fazla yağ ürettiğinde ya da yağı yeterince hızlı metabolize edemediğinde ortaya çıkar. Alkol tüketimi, karaciğerin yağ metabolize etme kabiliyetini bozar.

Az önce tanımlanan yağlı karaciğer hastalığına karşı duyarlılığı artıran dört şarta dayanarak, yağlı karaciğer diyetinden yararlanabilirsiniz. Yağ, karaciğerde çok az semptomla ya da hiç semptom göstermeyerek birikir, bu yüzden önleyici bir diyet planına başlamak için asla erken değildir.

Parlak renkli, taze ve organik ürünler, yağlı karaciğer diyetinde en iyi toplayıcılardır. Parlak renkte meyve ve sebzeler, karaciğer iltihabıyla mücadele eden antioksidanlar açısından zengindir. Meyve ve sebzeler, aşırı miktardaki yağın kan dolaşımından uzaklaştırılmasına yardımcı olan lif içerir. Buna ek olarak, ürün en iyi karaciğer fonksiyonu için gerekli olan vitaminler ve mineraller ile doludur. Yaban mersini, kiraz, ahududu, portakal, greyfurt, papaya, domates, ıspanak, brokoli, lahana, kuşkonmaz, enginar, hardal yeşillikleri ve biberler gibi yağlı bir karaciğere özellikle faydalı besinler tüketin.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap