Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması İçin Diyet Planı

karaciğer yağlanması için diyet
Yazar admin

karaciğer yağlanması için diyetObezite krizine sıkı sıkıya bağlı bir hastalık olan alkolsüz yağlı karaciğer, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet için güçlü bir risk faktörüdür ve ciddi vakalarda karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Onu tedavi etmek için resmi bir diyet rehberi yok. Ancak bazı gıdaların hastalığı besleyip güçleştiremeyeceği bilim adamlarının dikkatini çeken bir konudur.

Araştırmacılar, birkaç diyet faktörünün (trans yağlar, omega-6 yağları, kızartılmış gıdalar ve fruktoz) tutulduğunu sordu. Ancak belki de en çok ilgiyi çeken biri şekerdir çünkü kısmen karaciğerde metabolize olur ve bir tür yağ olan trigliseridlerin kan düzeylerini arttırdığı bilinir.

Çalışmalar şeker tüketiminin karaciğer yağ birikimine katkıda bulunduğunu gösteriyor. Ve yağlı karaciğer ile ilişkili genetik varyantları taşıyan kişilerin, şeker ve rafine edilmiş karbonhidratlara tepki olarak artan yağ birikimine karşı özellikle hassas olduğunu gösteren bazı veriler var.

Yağlı karaciğeri tedavi eden klinisyenlerin hastalarına verdikleri ilk diyet önerilerinden biri, şekerli içecekleri diyetlerinden uzaklaştırmaktır. Ancak doktorlar, hastalığa sahip hastaların tipik olarak sadece şeker değil çok fazla kalori tüketiyor olduğunu söylüyor.
Genellikle, hastalara, büyük miktarlarda tüketilmesi kolay ve çoğunlukla liflerinden ve diğer doğal besin maddelerinden arındırılmış işlenmiş gıdalardan kaçınmaları söylenir. İlk araştırmalar şimdiye kadar yağlı karaciğer hastalarının bol miktarda taze meyve, fındık, zeytinyağı, kümes hayvanları ve balık içeren Akdeniz diyetine iyi yanıt verdiğini bulmuştu.

Geçmiş yıldaki The Journal of Hepatology’de yayınlanan küçük bir klinik araştırmada Akdeniz diyetinin düşük yağlı, yüksek karbonhidratlı bir diyetten ziyade karaciğer yağı ve insülin direnci üzerinde daha olumlu bir etkisi olduğu bulundu. Yağlı karaciğeri olan aşırı kilolu 90 hastayı ilgilendiren Clinical Nutrition dergisinde yapılan bir başka çalışma, Akdeniz yaklaşımıyla benzer bir başarı ortaya koymuştur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap