Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Hakkında Evrensel Tespitler

Yazar admin

karaciğer yağlanmasıDoktorlar, alkolsüz olmayan yağlı karaciğer için kilo vermeyi önermektedir. Kilo vermek karaciğerde yağ, iltihap ve fibrozu azaltabilir.

Doktorunuz, NAFLD’nizin sebebinin belli bir ilaç olduğunu düşünürse, bu ilacı almayı bırakmalısınız. Ancak ilacı durdurmadan önce doktorunuza danışın. İlacınızı aşamalı olarak bırakmanız gerekebilir veya bunun yerine başka bir ilaca geçmeniz gerekebilir.

NAFLD’yi tedavi etmek için onaylanmış hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Çalışmalar, belirli bir diyabet tıbbının veya Vitamin E‘nin yardımcı olabileceğini araştırıyor, ancak daha fazla çalışma gerekiyor.

Alkolle ilişkili yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde en önemli bölüm alkol kullanımını durdurmaktır. Bunu yaparken yardıma ihtiyacınız varsa, bir terapiste gitmek ya da bir alkol kurtarma programına katılmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, istekliliğinizi azaltacak, alkol içerseniz sizi hasta hissettirerek yardımcı olabilecek ilaçlar da vardır.

Hem alkolik yağlı karaciğer hastalığı hem de bir tür alkolsüz olmayan yağlı karaciğer hastalığı (alkolsüz steatohepatit) siroza yol açabilir. Doktorlar sirozun neden olduğu sağlık problemlerini ilaçlarla, ameliyatlarla ve diğer tıbbi prosedürlerle tedavi edebilirler. Eğer siroz karaciğer yetmezliğine yol açıyorsa, bir karaciğer nakline ihtiyacınız olabilir.

NAFLD, dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 25’ini etkiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde obezite, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol oranları yükseldiğinden KAFLD oranı da yükselmektedir. NAFLD, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kronik karaciğer bozukluğudur.

Alkollü yağlı karaciğer hastalığı, ağır içki içen kişilerde, özellikle de uzun süre içenlerde olur. Kadınlar, obez kişiler veya bazı genetik mutasyonlar geçiren ağır içki içenler için risk yüksektir.

NAFLD ve alkolik yağlı karaciğer hastalığı genellikle az veya hiç belirtileri olmayan sessiz hastalıklardır. Belirtileriniz varsa, karnınızın sağ üst kısmında yorgun hissedebilirsiniz veya rahatsızlığınız olabilir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap