Uzman Tavsiyeleri

Karaciğer Yağlanması: Belirtileri, Teşhisi, Risk Grupları ve Nedenleri

Yazar admin

Yağlı karaciğer, karaciğer hücrelerindeki yağların, karaciğerin % 5-10’unun yağlı olduğu birikimi oluşturmasıdır. İki tür yağlı karaciğer hastalığı vardır: alkolik karaciğer hastalığı ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD). Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerin sirozu gibi ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir.

Yağlı karaciğer belirtileri

Yağlı karaciğer hastalığı genel koşullarda bir belirti oluşturmaz. Bazen, rahatsızlığı olan insanlar yorgun ya da genel olarak kendini iyi hissetmediklerinden şikayetçi olur, ancak bu durum bireyler arasında değişir ve belirtilerin derecesi genellikle hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Bazen, bir kişi sağ üst karında ağrı hissedebilir ve kilo kaybına neden olabilir.

Yağlı karaciğer hastalığının teşhisi

Yağlı karaciğer hastalığı sıklıkla, standart kan testlerinin bir parçası olarak veya karın ultrasonu geçiren karaciğer fonksiyon testlerinde bir anormallik tespit ettikten sonra tesadüfen tespit edilir. Alternatif olarak, doktorunuz karnınızı incelerken büyümüş bir karaciğer tespit edebilir.

Karaciğerinizin biyopsisi, yağlı karaciğer hastalığını kesin olarak teşhis edebilen tek testtir, ancak ultrason gibi diğer testlerin tedaviyi garanti etmek için yeterince öneride bulunabileceği için genellikle gerekli değildir.

Kim yağlı karaciğer hastalığına yakalanır?

Yağlı karaciğer hastalığına genellikle aşırı miktarda alkol alımı sebep olur, ancak fazladan içki içmek zorunda kalmayan fakat kilolu veya obez olan veya diyabetli kişilerde giderek daha fazla bulunur. Aslında, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), 3 yetişkinden birini etkiler ve kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedenidir.

Yağlı karaciğer hastalığının nedenleri

Doktorlar, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına neden olan şeyleri gerçekten bilmiyorlar.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının gelişmesindeki en önemli faktör, genellikle şişmanlık ve obezite ile ilişkili bir durum olan insülin direncidir.

Normalde insülin hormonu, vücudun hücrelerinin, yakıt olarak kullanmak üzere kan dolaşımından glikoz (şeker türü) almasını sağlar. Bununla birlikte, insülin direncinde, hücreler insüline düzgün şekilde tepki vermez. Yeterli glikoz alamazlar ve bu nedenle yakıttan yoksundurlar.

Doktorlar, insülin direncinin yağın karaciğer hücrelerinde nasıl biriktirildiğini henüz tam olarak keşfetmiş değil.

Yağlı karaciğer hastalığı, malnütrisyon, bazı ilaçlar ve bazen gebeliğin bir komplikasyonu olarak daha az görülmesine rağmen ortaya çıkabilir.

Alkollü yağlı karaciğer hastalığı, ağır alkol kullanımından kaynaklanmaktadır.

Yazar Hakkında

admin

3 Yorum

Yorum Yap