Genel Bilgiler

Karaciğer Yağlanması Bakımı

karaciğer yağlanması için bakım
Yazar admin

karaciğer yağlanması için bakımYağlı karaciğer, nedeni ve gidişine bağlı olarak hafif veya ağır form alabilen karaciğer hastalığının bir şeklidir. Uzmanlar alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığını veya NAFLD’yi başlangıçta belirtileri olmayan genel bir durum olarak tanımlamaktadır. Karaciğerin enflamasyon ve yaralanması NAFLD ile ortaya çıkabilir ve karaciğer yetmezliğine ilerleyen alkolsüz steatohepatit olarak bilinen ciddi bir duruma dönüşebilir.

Alkolle ilişkili yağlı karaciğer, karaciğer hücrelerinde yağ birikiminin yanı sıra karaciğer büyümesi ve ağrı belirtileri ile sonuçlanan benzer bir durumdur. Alkollü yağlı karaciğer siroza ve karaciğer yetmezliğine ilerleyebilir. Her iki duruma bakma seyri, hastalığın evresine bağlı olarak benzerdir.

Alkollü içki içmeyi derhal durdurun. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, karaciğer esnekliği vardır ve alkol istismarından kaynaklanan hasarların onarımı içeceğin kesilmesi ile tersine çevrilebilir. Yağlı karaciğer, yara izi yoksa onarılabilir. Bunu doktorunuzla görüşün ve alkol almayı bırakmayı seçin. Alkollü yağlı karaciğerinizi onarma şansınızı artırmak için bir destek grubuna katılın veya madde bağımlılığı danışmanlığına başvurun. Eğer alkolsüz yağlı karaciğeriniz varsa, alkolü de bırakın. Karaciğerinizi alkol ile gereksiz yere hasara uğratırsanız durum önemli ölçüde artacaktır.

Fazla kilolarınızı verin. Vücut ağırlığınızı sağlıklı bir aralığa düşürmek, hastalık sürecini tersine döndürebilir. Bir spor salonuna katılın, diyetinizi değiştirin veya sadece her gün fiziksel aktivite yapmayı alışkanlık haline getirin. Yürürken, koşarken veya aerobik yaparak günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. 10-20 kilo kaybetmek fazla yağı azaltarak karaciğerinizin sağlığını iyileştirir.

Doymuş yağlar açısından düşük, daha sağlıklı bir diyetle başlayın. Yüksek yağlı gıdalar yemek yağlı karaciğeri daha da kötüleştirir. Uzmanlar vücudunuza doğal antioksidanlar eklemek için meyve ve sebzeler bakımından zengin bir diyet uygulamanızı öneriyor, bu da vücuttaki hasarın onarılmasına ve toksinlerin organlarınıza saldırmasını önlemeye yardımcı oluyor. Daha az yağlı kırmızı et tüketin ve tavuk veya hindi gibi yağsız etler deneyin. Daha düşük yağ tüketimini korumak için yiyecekleri kızartmak yerine fırında pişirmeyi veya haşlamayı deneyin.

Bir omega-3 yağ asidi takviyesi alın. Omega-3 yağ asidi takviyeleri almak veya diyet içine balık eklemek vücudunuzdaki sağlıksız kolesterol miktarını azaltarak karaciğer yağını azaltabilir. Yeterli seviyelerde omega-3 yağ asidi elde etmek için haftada iki kez somon veya orkinos gibi balıkları tüketin.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap