Genel Bilgiler

Çocuklukta Obezite Karaciğer Yağlanmasına Davetiye Çıkarıyor

çocuklukta obezite ve karaciğer yağlanması
Yazar admin

çocuklukta obezite ve karaciğer yağlanmasıKalp hastalığı, kanser, felç ve Tip 2 diyabet gibi hayatı tehdit eden rahatsızlıklar genellikle yetişkinleri etkiliyor. Fakat çoğunlukla çocukluktaki şişmanlığın sonuçlarını oluştururlar. Bu da çocuklukta obeziteye bağlı karaciğer yağlanmasına davet çıkarmaktadır.

Danimarka’da uzun yıllar takip edilen yarım milyondan fazla çocuğa yapılan iki yeni araştırma, çocuklarda beden kitle indeksinin yüksek olması ile kolon kanseri gelişme riskini ortaya koydu. Bu baharda, İsveç’te Göteborg’daki Avrupa Şişmanlık Zirvesinde sunulan çalışmalar, küçük çocuklarda ve gençlerde aşırı kilo almanın önlenmesi ve durumun tersine çevrilmesinin önemini vurguluyor.

Danimarka Bispebjerg ve Kopenhag’daki Frederiksberg Hastanesi’nde önleyici tıp enstitüsü Dr. Britt Wang Jensen ve meslektaşları tarafından 257.623 kişiden fazla bir araştırma, çocukları ortalama ağırlıklarına göre ayarlanmış BMI’dan standart sapmalara göre gruplandırdı.

BMI’de iki ila üç puanlık bir artışa karşılık gelen, 13 yaşındayken fazla kilolu olmanın her bir biriminin, sigmoid kolondaki kanser riski ile birlikte kolon kanseri gelişme riskini yüzde 9 arttırdığını buldular. (Rektuma en yakın bölüm) yüzde 11 oranında artmıştır.

1930-1987 yılları arasında doğan ve Dr. Line Klingen Haugaard önderliğindeki 307.677 Danimarkalı kişiyi içeren ikinci çalışma, B.M.I.’nin benzer bir gruplandırmasını kullandı. Erken erişkin yaşta pıhtı ile ilişkili bir inme geliştirme riski, çocukluğun her aşamasında, özellikle de 13 yaşında, aşırı kiloluluk artışının her bir birimi için kadınlarda yüzde 26 ve erkeklerde yüzde 21 oranında artmıştır.

Her iki çalışmada da çocukluğun aşırı ağırlığının bir yetişkin kadar kilolu olmasının aksine yüksek kanser ve inme oranlarından sorumlu olduğunu ispatlamamasına karşın, kilolu çocukların sağlıklı kalıpları benimsememeleri ve sürdürmemesi durumunda aşırı kilolu yetişkin olma ihtimalleri çok daha yüksektir.

American Academy of Child and Adolescent Psychiatry’ye göre, obezite sıklıkla 5-6 yaş arası ya da gençlik yıllarında ortaya çıkıyor ve “çalışmalar, 10-13 yaş arasında obez bir çocuğun obez bir yetişkin olma şansının yüzde 80 olduğunu gösteriyor.

Emory Üniversitesi’ndeki Solveig A. Cunningham ve meslektaşları, 2014’te New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir çalışmada “kilolu 5 yaşındaki çocukların, normal ağırlıktaki çocukların 14 yaşına kadar obez olma olasılıklarının dört katı kadar yüksek olduğunu keşfettiler.” 7,738 anaokulu öğrencisinin temsili bir örneğini içeren çalışma, obez olma riskinin sosyoekonomik durum, ırk veya etnik grup veya doğum ağırlığına göre farklı olmadığını buldu. Daha ziyade, hayatın erken yıllarında aşırı kilo almanın, çocukluk çağında obezite için tüm popülasyonda bir risk faktörü olduğunu gösterdi.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap