Haberler

Alkolsüz Karaciğer Yağlanması İçin Yeni Tedavi Seçenekleri

alkolsüz karaciğer yağlanması tedavisi
Yazar admin

alkolsüz karaciğer yağlanması tedavisiDiyetin bileşimi ve fiziksel aktivite derecesi, genetik yatkınlığa ek olarak alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının gelişme riskini belirleyen başlıca etkenlerdir. NAFLD olan bir hasta alt grubu, alkolsüz steatohepatit (NASH) adı verilen hastalığın inflamatuvar alt tipine ilerlemektedir. NASH, hepatik fibroz adı verilen karaciğerdeki kollajen birikimini destekler ve hepatik siroza dönüşebilir. Hepatik inflamasyon ve fibroz spesifik semptomlarla ilişkili olmadığından, NASH tanısı konduğunda birçok hasta şaşırır. NASH gelişme riski en yüksek olan hasta grubu, tip 2 diyabetli hastalardır.

Bu yaşam tarzına bağlı karaciğer hastalığının tedavisi hala zordur. Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için tavsiyeler bol olmasına rağmen, hepatik ve genel sağlığı iyileştiren yaşam tarzı değişikliğini uygulamak son derece zordur. Şu anda NAFLD veya NASH’ı tedavi etmek için kullanılabilecek onaylı farmakoterapiler mevcut değildir. Bu nedenle, yüz yüze danışmanlık ve çevrimiçi geribildirim platformları kullanan hasta odaklı, bireyselleştirilmiş bir tavsiye geliştirme hedefi mevcut. Profesör Detlef Schuppan, Schattenberg, Translasyonel İmmünoloji Enstitüsü Direktörü ile birlikte, araştırma girişimi olan LIFT-off (alkolsüz yağlı karaciğer hastalığında hepatik fibrozun önlenmesi ve iyileştirilmesi için Yaşam Tarzı Müdahalesi) liderliğini sürdürüyor.

LIFT-off girişiminin skorunda, araştırmacılar, hepatik inflamasyon ve fibroz ilerlemeyi olumlu bir şekilde etkilemek için özel spor ilaçları kavramları ve beslenme tedavisi geliştirmeyi amaçlıyor. Hastalığın gidişi üzerinde uzun vadeli bir etki yaratabilecek kolaylıkla uygulanabilir ve sürdürülebilir yaşam tarzı değişikliklerini tanımlamak ve ayrıca yeni biyolojik belirteçleri tespit etmek amaçlanıyor.

LIFT-off girişimi, Mainz Üniversitesi Spor Bilimleri Enstitüsü Spor Hekimliği, Önleme ve Rehabilitasyon Bölümü Direktörü Profesör Perikles Simon ve Üniversite Hastanesi Tıp Kliniği Direktörü Prof. Dr. Stefan Zeuzem’in iş birliğiyle geliştirildi. Ayrıca, proje, dünyanın en büyük nüfus tabanlı çalışmalarından biri olan Mainz merkezli Gutenberg Sağlık Çalışması deneyimiyle güven veriyor. Schattenberg ve Schuppan, ortaklarımızla birlikte, Ren-Main alanında, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde kullanılan translasyonel ve klinik araştırmalar üzerine odaklanan bir araştırma grubu oluşturmayı hedefliyoruz “dedi.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap