Uzman Tavsiyeleri

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması

karaciğer yağlanması
Yazar admin

karaciğer yağlanmasıAlkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı, alkol tüketiminin neden olmadığı karaciğer yağ birikimidir. Çoğu insanda bu ortak hastalık semptomlara veya komplikasyonlara neden olmaz, ancak bazı insanlarda biriken yağ, karaciğerde iltihaplanma ve skar yaratabilir ve bu da başka sorunlara neden olabilir.

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Doktorlar, obez veya diyabetik hastaların sayısının artmasıyla karaciğerlerinde fazla yağ olduğu keşfinden sonra hastalığa ilk kez 1980 yılında isim verildi. Durum gizemli, çünkü hastalar aşırı alkol almadıklarında ısrar ettiler, ancak karaciğerleri alkoliklerde görülen hasarla hemen hemen aynıydı. O zamandan beri, araştırmacılar, karaciğerdeki bazı yağların sağlıklı olduğunu ve hiçbir problem teşkil etmediğini keşfettiler.

Hastalığın tam nedeni bilinmemekle birlikte, aşırı miktarda yemek yemek ya da yanlış gıdalar (uygun şekilde beslenmeden yüksek işlenmiş, yüksek yağ içerikli yiyecekler) önemli bir rol oynar.

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar British Medical Journal’da yayınlanan 2011 tarihli bir çalışmada bu sorunun üstesinden geldi.
Araştırmacılar, 1994 ve 1998 yılları arasında 11.371 Amerikalı erkek ve kadın üzerinde toplanan verileri kullanarak, hangi konunun karaciğer yağlanmasına neden olduğunu tespit ettiler.

Johns Hopkins’de Tıp ve Epidemiyoloji’nin asistan profesörü olan çalışma yazarı Mariana Lazo, “Karaciger kökenli karaciğer yağlanması hastalığından dolayı karaciğerin hasar gördüğünü biliyoruz” diyor.

İleri karaciğer hastalığında organ yağının ortadan kaybolduğunu ve yağlı karaciğerlerin neden olduğu ölümlerin eksik olduğunu ve alkolsüz olmayan yağlı karaciğer hastalığının ömrü etkileyebileceği noktayı bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti.
Benzer bir bulguda, Kingston, Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nden araştırmacılar, göbek yağıyla (karın içi ya da karında) ya da karaciğer yağında, tüm nedenlere bağlı ölümle olan ilişkisini inceledi. 2006 yılında Obezite dergisinde yayınlanan makaleleri, üç risk faktöründen yalnızca iç organ yağının ölüm riskiyle ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Aşırı ölüm oranının yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkili olduğuna dair kanıt olmadan bile, karaciğerde çok fazla yağ olması hasar riskine girer ve kaçınılmalıdır.

Lazo, “Hepatit gibi viral karaciğer hastalığını önlemek için aşılarımız var” diyor. “Yağlı karaciğer hastalığına karşı hiçbir aşı yok ve bunun neden olduğu zararı tedavi edecek ilaç yok.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap